Karakutu Güneyi kızdırdılar

Karakutu Güneyi kızdırdılar
Karakutu Güney'in haham değil iddialarına icevap geçikmekdi. Güney'in bu konuda kendisine güveni ise tam! Abone ol

Kanada’da yaşayan Ergenekon’un kilit ismi Tuncay Güney "Haham değil, görev yaptığını söylediği sinagogda kaydı yok" iddialarına yanıt verdi.

Ergenekon davasında kilit rol oynayan ve halen Kanada’da yaşayan Tuncay Güney, "haham" olmadığı yolundaki iddialara, "Kimseye belge gösterme gibi bir zorunluluğum yok" sözleriyle yanıt verdi.

Yaşadığı Kanada’da hahamlık yaptığı öne sürülen ve televizyon ekranlarına dini kıyafetlerle çıkan Tuncay Güney’in gerçekte hahamlıkla ilgisi olma missisippi seo dığı iddia edildi. Dün bir gazetede çıkan habere göre Türk Musevi Cemaati, geçen hafta Kanada’da yaşayan bir kişiyi, Güney’in görev yaptığı öne sürülen Toronto’daki Beith Jacob Sinagogu’na gönderdi. Ancak sinagogda Güney’e ait bir kayda rastlanmadı. Güney, bu iddia üzerine Hürriyet’e şunları söyledi: "Burada görev yaptığıma ilişkin kimseye belge göstermek gibi bir zorunluluğum yok. Bu konuda yetkili olan Kanada’dır. Türkiye’den benim sinagogda çalışıp çalışmadığım konusunda araştırma yapılmasına niçin ihtiyaç duyulduğunu da anlamış değilim. Türkiye’deki Musevi Cemaati’nin hakkımda araştırma yaptırdığını gazetede okudum. Hakkımda böyle bir araştırma yapıldığından da haberim olmadı. Olması da gerekmez."

Doğru düzgün haber bile yazamam

Güney, Ergenekon Lobi Örgütlenmesi’ne ilişkin gizli belgeyle ilgili de konuştu. Güney, belgeyi kendisinin yazdığının öne sürüldüğünü belirterek, "Benim böyle bir belgeyi kaleme almam mümkün değil. Gazetecilik yaptığım dönemde de haberleri doğru dürüst kaleme alamadığım için başkaları yazar ya da düzeltirdi. Bu durumda olan birisinin Ergenekon Lobi Örgütlenmesi’ni yazması mümkün değil. Açıkçası iki kelimeyi bir araya getirip yazamamak ayıp değil. Bu benim eksiğim" dedi.

Davayı internetten izliyorum

Ergenekon davasını internetten takip ettiğini belirten Güney, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu dava nedeniyle benim tanık, sanık diye ifademi almak için resmi ya da gayrıresmi bir girişimde bulunmadı. Bu durumdan memnunum. Baroya başvurup avukat tutmak istedim. Ancak bunu kabul etmediler. Türkiye’ye dönmeyi düşünmüyorum. Dönmemi gerektirecek bir şey de yok, dönmem için talep de yok. Türkiye’de demokrasi hálá tam olarak oturmuş değil. Şu anda yaptığımız telefon konuşmasının bile dinlendiğini biliyorum" diye konuştu.

Saygı Öztürk/ HürriyetKategori : GÜNCEL