Türk siyasetinde DP ihtilali

Türk siyasetinde DP ihtilali
Demokrat Parti, Türk demokrasi tarihinin en önemli adımını attı. Yapılan tüzük değişikliği bir çok yenilik getiriyor.Abone olDemokrat Parti'nin (DP) 9. Olağan Büyük Kongresi'nde parti tüzük değişikliği oylanarak kabul edildi. Kabul edilen yeni tüzük, Türk siyasi tarihinin en önemli adımını oluşturuyor. Tüzük'te bir çok yenilik var.

İşte detaylar;

Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen Kongre'nin ikinci gününün öğleden önceki bölümünde, parti tüzüğünün 60. maddesinde değişiklik teklifi oylanarak kabul edildi.

ADAY LİSTELERİNE TEŞKİLAT DAMGASI

Tüzük değişikliğine g google remarketing öre, genel başkanın görev süresi 4 olağan kongre ile sınırlandırıldı. Milletvekili aday tespitinin yüzde 95'i üye, delege ve kurullar tarafından yapılacak. Merkez adaylarının oranı yüzde 5 olarak belirlenirken, bu adaylarda ağırlıklı olarak gençler ve kadınlardan oluşacak. Seçim bölgelerinin yüzde 90'nında yargı denetiminde aday yoklaması ve ön seçim usulü uygulanacak.

Demokrat Parti'deki büyük değişim
Hadi Özışık'ın da gündemindeydi.
Özışık, DP'deki değişimi taşıdığı
köşesinde gençlere olan güvenini ve
Kemal Soylu'yu yazdı.

Özışık'ın köşe yazısını okumak
için TIKLAYIN GENÇ ADAY KOTASI YÜZDE 10

Yapılan tüzük değişikliği ile kadın kotası yüzde 20'ye çıkarılırken, genç kotasının da yüzde 10'dan aşağı olmaması kabul edildi. Tüzük değişikliği teşkilatların işten el çektirilmesinin zorlaştırılmasını da öngörüyor.

Yeni tüzüğe göre, 50 kişilik Genel İdare Kurulu'nun 30 üyesi çarşaf listeden seçilecek. Genel başkanlık için aday olunabilmesi için 50 Büyük Kongre delegesinin imzası gerekecek.

TEŞKİLATLARA HAZİNE YARDIMI

Düzenleme ile milletvekili aday adaylarından alınan aidatların yüzde 50'si, hazine yardımının yüzde 20'si parti teşkilatına aktarılacak. Parti hesapları internet üzerinden ilan edilecek. Merkez Karar Kurulu kaldırılacak. DP Başkanlık Divanı üye sayısı 10'a düşürülecek. Esnaf, işçi komisyonları gibi yan kuruluşların kapsamı genişletilecek ve Siyaset Okulu oluşturulacak.

Bilim ve siyaset araştırma kurulları kurulacak. Değişiklikle belde, ilçe ve il yönetim kurullarının toplantı esasları da yeniden düzenlendi.

Tüzük değişikliği, bir sonraki kongrede geçerli olacak. Kongrede, Genel İdare Kurulu, Merkez Karar Kurulu ve Yüksek Haysiyet Divanı üyelikleri için seçimlere geçildi.Kategori : POLİTİKA