Türk Dışişleri jetle alıp getirdi

  • Ana Sayfa
  • Türk Dışişleri jetle alıp getirdi
Türk Dışişleri jetle alıp getirdi
Türkiye Özbek General Dostum'a bir kez daha kucak açtı. Zor durumdaki Dostum için gizli bir operasyon düzenlendi.Abone olAfganistan’da Karzai hükümetiyle arası açılan ve ev hapsinde tutulan Özbek General Raşid Dostum, Türk Dışişleri’nin gönderdiği özel bir uçakla Kâbil’den alınıp Türkiye’ye getirildi

Afganistan’da uzun yıllar Sovyet birliklerine karşı mücadele verdikten sonra Taliban’ın iktidarı ele geçirmesiyle 1997-2001 arasında Türkiye’ye kaçan 54 yaşındaki Özbek General Raşid Dostum’a bir kez daha Ankara’dan yardım eli uzatıldı.

Kabil’deki evinde hapis tutulan generalin Türkiye’ye getirilmesi için özel bir operasyon düzenlendi. Afgan ordusunun Genelkurmay Başkanlığını da yürüten Dostum, Afganistan’da muhalefetin en google seo sert isimlerinden biri olarak tanınıyor. Aslında 2004 yılındaki devlet başkanlığı seçiminde aday olan ve oyların yüzde 10’unu alan Dostum’un o dönemde arası Hamid Karzai ile çok iyiydi. Öyle ki Karzai tarafından Genelkurmay Başkanı olarak görevlendirildi. Fakat geçtiğimiz şubat ayında işler tersine döndü. Başkanlık seçimlerinde Dostum’un danışmanlığını da yapan Türkmen Birliği’nin lideri Ekber Bey, 50 silahlı adamın saldırısına uğradı. Saldırının arkasında Özbek General’in adamlarının olduğu iddia edildi. Hakkında adam kaçırma, işkence, saldırı ve haneye tecavüz suçlamalarıyla soruşturma açılan Dostum görevinden alındı.

Polis evini kuşattı

Savcılık ayrıca Dostum’un dava sonuçlanana kadar ev hapsinde tutulmasına karar verdi. Ülkede Özbekler’in yaşadığı kuzey bölgelerinde büyük etkisi olan general ise soruşturmanın bir komplo olduğunu ve hükümetin ayağını kaydırmaya çalıştığını ileri sürdü. Karzai yönetimini rütbelerinin iade edilmemesi halinde kuzey bölgelerinde isyan çıkarmakla da tehdit etti. Bu tehdidin ardından Dostum’un evine Afgan ordusunun ve polisinin bir baskın düzenleyeceği ve generalin evinden alınarak hapse atılacağı söylentileri ayyuka çıktı. Hemen Özbek generale bağlı güçler tarafından Dostum’un evi koruma altına alındı. Afgan hükümeti Dostum için tutuklama emri çıkardıktan sonra polis evi kuşattı.

Sürgün’ü kabul etti

Ancak ulusal birlik hükümeti içindeki etkili Afgan bakanlar Üstad Rabbani ve Marshal Fehim’in karşı çıkmasıyla kuşatma kaldırıldı. Bu arada Karzai ile Dostum arasında da gizli pazarlıklar yapılmaya başlandı. Afgan medyasında çıkan iddialara göre Dostum, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’yle anlaşarak, hakkındaki soruşturmanın sona ermesi karşılığında ülkeyi terk etmeyi ve Türkiye’ye sürgüne gitmeyi kabul etti. Karzai, teklifin kabul edilmemesi durumunda ordunun generalin üzerine gidebileceği tehdidini de Dostum’a iletti.

Babacan talimat verdi

Ve anlaşmanın sağlanmasının ardından önceki gün öğleden sonra Dostum’u almak üzere Türk Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın talimatı doğrultusunda Ankara’dan kaldırılan özel bir uçak Kâbil’e indi. Dostum bu uçağa bindirilerek Afganistan’dan Türkiye’ye ailesinin yanına getirildi.


Kategori : DÜNYA