Metrobüs hız limitini düşürdü

  • Ana Sayfa
  • Metrobüs hız limitini düşürdü
Metrobüs hız limitini düşürdü
Metrobüs projesi, hat boyunca seyreden araçların hız limitinin 90'dan 70'e düşürülmesine sebep oldu. Abone olİstanbul'u doğudan batıya geçen E-5 karayolunda yaşanılan trafik sıkışıklığını azaltmak için geliştirilen metrobüs projesi, hat boyunca seyreden araçların hız limitinin 90'dan 70'e düşürülmesine sebep oldu.
İstanbul Büyükşehir Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) son toplantısında 'Topkapı-Avc new york seo ılar arası D-100 Karayolu hız limitinin düzenlenmesi' teklifi görüşüldü. Metrobüslerin hız limitinin belirlenmesi için İBB Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü 17. Bölge Müdürlüğü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden gelecek birer temsilci ile bir komisyon kuruldu. Komisyon 4 Aralık 2007'de yaptığı ilk toplantıdan sonra hazırladığı raporda, "Söz konusu anayol gövdesi üzerindeki (metrobüs dahil) hız limitinin 70 kilometre olması uygun görülmüştür." ifadelerine yer verildi.

2004 yılında Karayolları'nın Büyükşehir'e devretmesiyle birlikte şehirlerarası yol statüsünden çıkarılan E-5'te 2918 sayılı Trafik Kanunu'na göre otobüs ve minibüslerde saatte 50 kilometre, diğer araçlarda ise 90 kilometre hız limiti uygulanıyordu. Ulaştırma Koordinasyon Merkezi komisyonu üyesi İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ) Yard. Doç. Dr. Murat Ergün, "Avcılar-Mecidiyeköy hattındaki yol güzergâhı ekspres yol özelliğinden çıktı. Emniyet şeridi kaldırılan, şerit aralıkları 3,25 metreden 3 metreye düşürülen yolun güvenliği azaldı. Bu nedenle burada 90 kilometrelik hız limiti uygulanamaz. 70 km hız limiti bu yol için en uygun hız." diye konuştu.


Kategori : GÜNCEL