Facebookta dost bulayım derken...

  • Ana Sayfa
  • Facebookta dost bulayım derken...
Facebookta dost bulayım derken...
İnternet devrimi sosyal anlamda da önemli değişimlere yol açtı. Artık sanal dostluklar revaçta... Ama bu durum pek de iyi değil...Abone ol

Son 20 yılda gerçekleşen bilgisayar ve internet devrimi, sosyal anlamda da önemli değişimlere yol açtı. Eskiden yüz yüze kurulan ilişkiler, internette sohbet imkanı sağlayan programlar ve Türkiye’de 1 milyonu aşkın kullanıcısı bulunan Facebook gibi sosyal ağ sitelerinin popüler hale gelmesiyle internet üzerinden kurulmaya başlandı.

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fa rhode island seo kültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Yaşan Erjem, insanın yapısında diğer insanlarla sosyal ilişki kurma ihtiyacı bulunduğunu söyledi.

İnternetle birlikte kişilerin dünyanın dört bir yanındaki insanlarla kolayca iletişim kurabilmesinin mümkün hale geldiğini, bu durumun çekiciliğinin insanları cezbettiğini ifade eden Doç. Dr. Erjem, “Ancak internette kurulan sosyal ilişkiler, yüz yüze kurulan sosyal ilişkilerle eş değer değil” dedi.

“SANAL İLİŞKİLERİ DENGELİ KURALIM”

Bilgisayar ve internette oluşan sosyal ortamın sanal ilişkiler yarattığını ifade eden Erjem, “Özellikle Facebook gibi sosyal ağ siteleri, kendine has bir sosyal dünya barındırıyor. Ancak sadece ekranda yer alan kelimeler ve görüntülerle kurulan bu sosyal ortam yüz yüze görüşülen kişilerle kurulan ilişkileri aksatmaya başlarsa sorun var demektir” diye konuştu.

Erjem, sanal sosyal ortamların sosyal yaşamı gençlere göre daha fazla olan orta ve üst yaş gruplarını da kendine çektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Özellikle 40 yaş üstü kişilerin dost edinme ihtiyacını 20-30 yıl önceki arkadaşlarıyla sanal dünyada giderme girişimi, mevcut dostları kaybetme tehlikesi doğurabilir. Teknolojiyle kurulan ilişkileri dengeli kurmalıyız. Çevremizdeki insanlarla sahici ilişkiler yaşamamız gerekiyor. İş yerindeki arkadaşlarımız, komşumuz, yakın akrabalarımızla ilişkilerimizi geliştirmemiz gerekirken sanal aleme aşırı yönelmemeliyiz.”

Erjem, gerçek mutluluğun yakındaki insanlarla kurulan ilişkilerde aranması gerektiğini belirtti.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ