Üç dev her an iflas edebilir

Üç dev her an iflas edebilir
ABD'nin en büyük otomobil üreticisi 3 firma iflas potasına girdi. 1 dolara bile muhtaç olan firmalar her an iflas bayrağını çekebilir. Abone olAmerikalı üç büyük otomobil üreticisi içine düştükleri mali krizden çıkabilmek için 34 milyar dolarlık bir kurtarma paketine ihtiyaç duyduklarını söylüyorlar. 1 dolara bile muhtaç olduklarını söyleyen firmalar, acil yardım istiyorlar.

Chrysler, Ford ve General Motors'un yöneticileri, bugün ve yarın Kongre üyelerini ikna etmeye çalışacak. Şirketlerden en az birinin ersağ üyelik bir kaç hafta içinde iflas edebileceği konuşuluyor.

Böyle bir durumda, en az üç milyon Amerikalının işsiz kalması ve Amerikan ekonomisinin yeni bir krize sürüklenmesi tehlikesi var. Kongre üyeleri şimdiye kadar yardım paketini kabul etmiş değil.

SENDİKA DA TAVİZ VERDİ

ABD'nin otomobil sektörü çalışanlarını temsil eden en büyük sendikasının dün açıkladığı tavizler sektörün içine düştüğü krizin boyutlarını ortaya koyar nitelikteydi.

Sendika, emekli işçilerin sağlık hizmetleri ödemelerinin erteleneceğini ve ayrıca işten çıkarılanlara yapılan ödemelerin de sınırlanacağını söylüyor.
Halihazırda işten çıkarılanlar maaşlarının yüzde 90'ını almaya devam ediyorlar.

Chrysler şirketinin başkan yardımcısı Jim Press üç büyüklerden birinin iflas etmesi halinde zarar görenin Amerikan ekonomisi olacağını belirtti:

''Şu anda otomobil şirketlerinden biri iflas ettiği an diğerlerini de beraberinde sürükleyecektir. Çünkü üretici ve mal sağlayıcı firmaların hepsi içiçe geçmiş durumda. Güven eksikliği, müşterileri otomobil satın almaktan alıkoyacaktır. Üstelik istedikleri servisi ya da parçaları bulup bulamayacakları da belli olmayacak.''

Chrysler yetkilisi, otomotiv sektörünün çöküşünün dört buçuk milyondan fazla kişinin işini etkileyeceğini söylüyor.

Ford, General Motors ve Chrysler'in yöneticileri ilk etapta Amerikan hükümetinden 25 milyar dolarlık acil yardım paketi talep etmiş; ancak hükümet yetkilileri maliyet düşürücü önlemler almalarını isteyerek bu talebi geri çevirmişti. (BBC)


Kategori : EKONOMİ