Petrol altı yıl öncesine döndü

  • Ana Sayfa
  • Petrol altı yıl öncesine döndü
Petrol altı yıl öncesine döndü
Emtida yaşanan düşüş en belirgin olarak kendini petrolde gösteriyor. 150 dolarlara kadar çıkan petrol gün içinde 45 dolorlar seviyesine geriledi. Abone ol

Başta petrol fiyatı olmak bütün emtialarda gözle görülür bir düşüş yaşanmakta. Yaz aylarında 150 dolara yaklaşan petrol fiyatları bugün i amazon ads tibariyle varil fiyatı 46 dolara geriledi. Gerilemeyi endişe ile takip eden OPEC ise iki hafta içinde petrol üretiminde kısıntıya gitmeyi planlıyor.

Küresel olarak bakıldığında emtia fiyatlarında yüzde 0.7 üzerinde düşüş yaşanırken Kasım 2002’den beri yaşanan en düşük seviyeleri gördü. Fiyatlar beş ay gibi kısa bir sürede 100 dolardan fazla düşüş yaşadı.

Piyasa uzmanları ABD ve diğer ülkelerden gelen ekonomiye ilişkin verilerin tüketimin zayıfladığını göstermesinin petrol tüketimini olumsuz yönde etkilediğini, bunun da petrol fiyatlarında düşüşe yol açtığı öngörülüyor. ABD Ham petrolü gün içinde 31 centlik düşüşle 46,65 seviyelerine gerilerken Brent tipi petrol ise 31 cent düşüşla 45.13 dolar oldu.

Bu düşüş karşısında petrol karteli OPEC ay ortasında düzenleyeceği toplantı ile bu gidişi durdurmak için üretim düşürme kozunun kullanmaya hazırlanıyor.Kategori : GÜNCEL