13 aylık kızına ciğerini verdi

  • Ana Sayfa
  • 13 aylık kızına ciğerini verdi
13 aylık kızına ciğerini verdi
O benim ciğerim dedi 13 aylık kızına kendi ciğerini verdi. İşte bir babanın kızı için verdiği yaşam mücadelesi;Abone olEge Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan bir ameliyatla 13 aylık bebeğe babası Hasan Öncül'den (34) karaciğer nakledildi.

Naime'nin, doğuştan safra yolları olmaması sebebiyle henüz 2,5 aylıkken tedavisine başlandığını belirten, beş yıllık evli ve tek çocuk babası Öncül, "Bebeğim google da üst sıralara çıkmak iz, 3,5 aylıkken safra yollarından ilk ameliyatını oldu. Tedavilerden olumlu sonuç alınamayınca doktorlarımız, tek çözümün organ naklinde olduğunu söyledi." dedi.

Tek arzusunun çocuğunu sağlıklı görmek olduğunu belirten Öncül, "Nakil gündeme geldiğinde, hiç düşünmeden tahlilleri yaptırdım. Sonuçlar olumlu çıkınca da karar verildi. Eşimin ve benim, kızımızın iyileşmesinden başka isteğimiz yok." şeklinde konuştu.

EÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Kılıç ise, "Minik Naime'ye 3,5 aylıkken yapılan ameliyattan olumlu sonuç alınamamış. Daha sonra yemek borusu delinmiş ve bir ay yoğun bakımda kalmış. Nakil için kliniğimize geldiğinde bir sürü hastalıkla boğuşuyordu. Kurtulması için tek çözüm organ nakliydi." diye konuştu.

EÜ'nün canlı vericiden karaciğer nakillerinde Avrupa'nın bir numarası olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Kılıç, şunları söyledi: "Kliniğimizde 1994 yılından bu yana 800'e yakın karaciğer nakli ameliyatı yaptık. Bunların çoğunluğu, canlı vericiden yaptığımız nakiller. Çocuklara yaptığımız nakil sayısı ise 150 kadar."

Naime Öncül'ün ameliyatı Doç. Dr. Murat Kılıç, Doç. Dr. Murat Zeytunlu ve Plastik Cerrahi'den Prof. Dr. Mehmet Alper başkanlığındaki ekip tarafından yapıldı.Kategori : GÜNCEL