Sizce bu kız kaç yaşında?

Sizce bu kız kaç yaşında?
Sevimli mi sevimli. Ama dünyada nadir görülen bir hastalığa yakalandı. Babanın fedakarlığı ile şimdilik hayata tutunuyor.Abone olHemen cevabını verelim. Ayşe Gizem adlı bu sevimli kız 7.5 yaşında. Daha 6 aylıkken dünyada nadir rastlanan sistinozis hastalığına yakalanmış.

Bu nedenle de büyüme geriliği yaşayan 7,5 yaşındaki kızın organları yavaş yavaş iflas ediyor.

Sistin birikmesi nedeniyle böbrekleri harap olan ve babasından nakledilen böbrekle yaşam umudu bulan çocuk, ilaçlarını almaya devam etmezse yaşama şansını kaybedecek. Aksi halde, gözlerini, böbreklerini, karaciğerini kaybetme sağlık seo tehdidiyle karşı karşıya.    Kızına böbreğini verdi ama kızının yaşaması için gerekli ilaç bir gün gecikse kızın hayatı büyük tehlike içine girecek. Can ailesi hayırseverlerin yardımlarını bekliyor.

Kayseri Yahyalı Kaymakamlığı, Can ailesinin imdadına yetişti. Gizem’in vücudunda sistin birikimini önleyen ve Danimarka’da bulunan ilaç, kaymakamlığın desteğiyle getirtilmeye başlandı.

50 günde bir getirilmesi gereken ve her kutusu 425 avroya mal olan ilacın birkaç gün bile gecikmesinin küçük kızın hayatını riske atıyor.

Sorunlar bu kadarla sınırlı değil. Baba Savaş Can böbreğini verince doktorları bir süre işte çalışamayacağını söylemiş.. Zaten düzenli bir işi sigortası olmayan Can için bu haber yıkım olmuş.

Savaş Can, şöyle konuşuyor: "Ne yazık ki çocuğumun ilaçlarını yeşil kart karşılamıyor. Bu yüzden desteğe büyük ihtiyacımız var. Yahyalı Kaymakamlığı sayesinde bu ilaçları Danimarka’dan getirtiyoruz.

425 avro olan bu ilacı getirmede de bazen gecikmeler olabiliyor. Halbuki Gizem’in hiç zamanı yok. Bir an önce SGK’lı olması lazım. Bunun için de çalışmam gerekiyor. Ama ne yazık ki şu şartlarda bu mümkün değil."

Ameliyatın yapıldığı Akdeniz Üniversitesi Hastanesi yakınında apart otelde kalan Can ailesi kaldıkları yerin kirasını işletme sahibi almıyor. Ödenmeyen elektrik ve su faturaları birikmiş.

Gizem'in sağlığı için hijyenik ortamda kalması şart. Hastanede yatan kızlrının elbisesini yıkayacak deterjanı bile alamıyorlar.

Anne Yasemin Can hayır severlere sesleniyor: "Doktorlar böbrek naklinin ardından bir yıl içinde kızımın yaşıtlarıyla aynı boya geleceğini söyledi. Ancak bunun olması için önce Gizem’in ilaçlarını zamanında alması lazım. İlacını 3 gün bile geç alırsa eşimden nakledilen böbrek de zarar görecek ve her şey boşa gidecek."

Kategori : GÜNCEL