Yargıç bulunması için emir verdi

  • Ana Sayfa
  • Yargıç bulunması için emir verdi
Yargıç bulunması için emir verdi
Zimbabve'de kaybedilen insan hakları aktivisti için yüksek mahkeme yargıcı polisi zorluyor...Abone ol

İNTERNETHABER

Zimbabve yüksek mahkeme yargıcı Anne Gowora, geçen çarşamba üniformalı kişilerce götürülen ve bir daha haber alınamayan insan hakları savunucusu Jestina Mukoko için bir ilki gerçekleştirdi.

Yargıç Gowora, poli texas seo se Mukoko bulunana kadar ülkenin her yanında soruşturma yapılması emrini verdi. Barış temsilcisi ve insan hakları aktivisti olan Jestina Mukoko, geçen çaramba günü evinin önünden,  askeri üniformaları kişiler tarafından zorla arabaya bindirilerek götürüldü ve ortadan kayboldu. Polis ve emniyet güçleri görgü tanıklarının söylediklerine rağmen olayı inkar etti. Ancak yargıcın gazabından kurtulamadılar.

MADEM SİZ KAÇIRMADINIZ O ZAMAN BULUN

Zimbabve'de ekim ayından bu yana kaybolanların sayısı 18'e yükseldi. İç çatışmanın acısıyla trajedi yaşayan ülkenin diktatör rejimi insan hakları savunucuları, gazeteciler ve eylemcilerden sesleri yükselenleri tek tek ortadan kaybetmeye başladı. Yüksek mahkeme yargıcı ise, böylesi rejimerde görülmeyecek bir karara imza atarak, polise madem kaçırmadınız o halde bulun dedi.

Tüm bu olanlar karşısında artık diyecek söz yoktur diyen İnsan Hakları Gözlemcileri, yargıcın kararının uygulanmasını ve sadece Mukoko'nun değil, diğer kayıplarında bulunmasını istiyor.Kategori : DÜNYA