Bayram tatilleri hedef şaşırttı

  • Ana Sayfa
  • Bayram tatilleri hedef şaşırttı
Bayram tatilleri hedef şaşırttı
TTK, 9 günlük Ramazan ve Kurban Bayramı dolayısıyla yaklaşık 100 bin ton üretim kaybına uğradı. Abone olZonguldak'ta, bu yıl 1 milyon 600 bin tonun üzerinde kömür üretimi hedefleyen Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), 9 günlük Ramazan ve Kurban Bayramı dolayısıyla yaklaşık 100 bin ton üretim kaybına uğradı.

Alınan bilgiye göre, kuruma bağlı Amasra, Karadon, Armutçuk, Kozlu ve Üzülmez Müessese Müdürlükleri'nde Kurban ve Ramazan Bayramı'ndaki 9 günlük tatil nedeniyle üretim yapılmaması, kurumun günlük 5 bin 500 ton civarında üretim kaybına yol açtı.

Yaşanan emeklilikler nedeniyle işçi sayısı her geçen gün düşen TTK'nın 2007'de 10 bin 500 civarındaki çalışanla 1 milyon 675 bin tonluk üretimi, bu yılın 11 ayında emekli o idaho seo lan 1007 kişinin yanı sıra bayram tatillerinin 9 günü çıkmasından dolayı 1 milyon 500 bin civarında gerçekleşmesi bekleniyor.

Yer üstünde 2 bin 203, yer altında da 7 bin 261 olmak üzere 9 bin 464 işçinin çalıştığı kurumda, yeni alınan 3 bin işçinin 1 Ocak 2009'ta iş başı yapmasıyla 2 milyon ton taş kömürü üretim hedefine ulaşması planlanıyor.

Madencilikte 1940-1990'lı yıllarda 30-43 bin civarında işçinin çalıştığı kurumda, son yıllarda emekliliklerdeki artış ve yeterli sayıda işçi alınmaması nedeniyle düşen üretimin verimlilikle artırılmasına çalışılıyor.

TTK Genel Müdürü Rıfat Dağdelen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurumda 11 ayda 1007 işçinin emekli olması ve bayram tatillerinin 9 gün olmasının üretimde hedeflerin şaşmasına yol açtığını söyledi.

Bayram tatillerinde kurum ocaklarında az sayıda personelle rutin işlerin yapıldığını, üretime yönelik faaliyetlerde ise bulunulmadığına işaret eden Dağdelen, şöyle konuştu:

''Üretim hedefimiz 2007 için 1 milyon 600 bin tonun üzeriydi. Ancak, emeklilikler ve bayram tatilleri planlamamızı bozdu. Üretimimiz bu yıl 1 milyon 500 bin tona, gelecek yıl ise 2 milyon tona ulaşacaktır. Çünkü, kurumda işçi verimliliği her geçen gün artmaktadır. TTK'da yapılan iş gücü iyileştirme çalışmaları sonucunda satılabilir üretime yönelik işçilik randımanında önemli artış sağlanmıştır. Yeni alacağımız işçilerden de kişi başına 3 ton satılabilir kömür üretimi bekliyoruz.''

HEDEF 5 MİLYON TON

Dağdelen, TTK'ye şu anda şantiye olarak bakmak gerektiğini, gerekli hazırlıklar tamamlandığında üretimin daha da artacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''TTK'nın yer altı ocak açıklığı 280 kilometre galeri ve 11 adet ana ihraç kuyusundan oluşmaktadır. Makinelerimizi yenileyerek tahkimat sistemleri geliştirmeye de devam ediyoruz. Ağırlıklı olarak galeri ve yeni kuyuların açılmasının yanı sıra yeni teçhizat alımlarına yöneliyoruz. 2008'deki yatırım oranımız 25 milyon YTL civarındadır. Şantiye konumundaki kurumumuzun geleceği aydınlıktır. Kurumun yılda 5 milyon ton üretime ulaşmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor. Ağırlıklı üretime yönelik işçi sayısının da 13 bine yükselmesini amaçlıyoruz.''Kategori : EKONOMİ