Tüzmenden 2008 değerlendirmesi

Tüzmenden 2008 değerlendirmesi
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2009 yılı için de 112 milyar dolarlık ihracat ve 175 milyar dolarlık ithalat bekliyor.Abone olDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ''2008 yılında 125 milyar dolarlık ihracatın aşılabileceğini, 2009 yılı için de 112 milyar dolarlık ihracat ile 175 milyar dolarlık ithalat rakamının görülmesinin planlandığını'' bildirdi.

Bakan Tüzmen, Kurban Bayramı nedeniyle düzenlene california seo n bayramlaşma törenine katılmak üzere geldiği Mersin'de, 2008 yılını ve 2009 beklentilerini değerlendirdi.

Bu yıl, ihracat program hedefini 119 milyar dolar olarak belirlediklerini ancak, ihracatçılarla yapılan başarılı çalışmalar sayesinde bu hedefi 125 milyar dolara çıkardıklarını hatırlatan Tüzmen, yapılan çeşitli çalışmalarla da komşu çevre ülkeler, Afrika ülkeleri ve Asya ülkeleri stratejilerinin tam olarak oturtulduğunu bildirdi

Tüzmen, 2008'de söz konusu ülkelerle yapılan ticaretin çok hızlı bir şekilde arttığını ifade ederek, şunları söyledi:

''İyi ki arttı. Çünkü dünya krizinde şu anda daha az hasar görmemizin en önemli etkenlerden bir tanesi komşularımızla yaptığımız ticaret. Bizim şu aşamada, 2008 için belirlediğimiz 125 milyar dolar ihracatı aşacağımız görülüyor. Geçen yıl kasım ve aralık ayları rekor kırdığımız aylar olmuştu. Neredeyse 12 milyar dolar sınırlarına ulaşmıştık. Şimdi tabi dünyadaki krizden dolayı Avrupa ülkeleri alımlarını durdurdu. Avrupa ülkeleri resesyon ilan ettikleri ve bunu açık bir şekilde bildirdikleri için bizim şu aşamada bu ülkelere olan ihracatımız çok hızlı şekilde azaldı. Ancak, diğer ülkelerden daha iyiyiz.


Kategori : GÜNCEL